sunnuntai 12. heinäkuuta 2026

Vanhan Porvoon Black IPA

Vanhan Porvoon Black IPA

Vanhan Porvoon oluita ei liene lasissa aiemmin käynyt. Silmiin osunut Black IPA ei luonnollisestikaan voinut hyllyyn jäädä, vaan lähti testiin sen siliän tien. Columbuksella, Amarillolla, Centennialilla ja Citralla humaloitu olut on vahvuudeltaan 6,66% - mukava tasalukema siis. Etiketti viittoilisi jonnekin Halloweenin suuntaan, mutta valmistusajankohtaa en tullut selvittäneeksi. Varsin hyvässä iskussa porvoolaisten BIPA joka tapauksessa on.

Vanhan Porvoon Black IPA

Tummanpuhuva, ehkä ruskeaan enempi taittava olut vaalealla vaahdolla. Tuoksussa paahteisuutta ja greippisyyttä. Myös havuja löytyy. 

Maku nojaa paahteisuuden ja greipin yhteenliittymään. Taustalla hyvää havuisuutta. Napakka lopetus kruunaa tunnelman. Solidi Black IPA.

Pisteet: 38/50

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti