keskiviikko 21. toukokuuta 2025

Olarin Smoked Horizon

Olarin Smoked Horizon
  • Tyyli: New England IPA
  • Alk.%: 7,0
  • Panimo: Olarin Panimo, Helsinki, Suomi

Taannoinen iltalenkki Olarin taproomille toi eteen vaaleaa savuolutta. Laji kiehtoo ja tekijähän on yksi maan kovimmista. Panimo tunnetaan toki vähän toisentyyppisistä teoksista, mutta tuntuisi tupruoluetkin Konepajan uumenissa hyvin onnistuvan.

Olin tehnyt kotiläksyni taas vähän huonosti ja yllätyin oluen olevan vaaleaa. Juomassa on ilmeisesti tavoiteltu savuoluissa harvemmin kohdattavaa raikkautta ja kyllähän tämä sellaista kieltämättä henkiikin. Tai ainakin itse koen tuon vedettävyyden satavan hyvin tuohon laariin.

Olarin Smoked Horizon

Vaalea ja aika kirkas olut. Tuoksussa savuisuutta ja mausteisuutta, myös vaalea maltaisuus pääsee esiin. Tunnelma on jopa raikas.

Maku on hyvä. Savua on, muttei dominoivasti. Vedettävää, vaaleapiirteistä menoa. Alla hienoista mausteisuutta, ehkä vähän yrttistäkin otetta lopussa. Toimii oikein kivasti. Tasapainoinen kokonaisuus.

Pisteet: 37/50

---

Olarin ovet Konepajalla.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti