perjantai 3. lokakuuta 2025

Viinin virtaa Saksassa – Wurstmarkt & Deutsche Weinstraße

Viinitarhat tulivat näkynä tutuksi Pfalzia halkovalla Weinstraßella. 

Maailman suurin viinijuhla: Dürkheimer Wurstmarkt

Saksan pääkohteena oli luonnollisesti maailman suurimpana viinitapahtumana pidettävä Dürkheimer Wurstmarkt. Tänne olikin hyvä siirtyä Moselin puolella tehdyn riesling-kalibroitumisen jälkeen.

Wurstmarkt on melko mahtipontisen kokoinen koko kansan festivaali pienehkössä Bad Dürkheimin kaupungissa. Kahden viikonlopun mittaisessa tapahtumassa vierailee vuosittain 600 000 kävijää ja me satuimme paikalle heti avajaispäivänä. Väkeä riitti, eikä viinihanojakaan saatu millään ehtymään.

Paikallista Rieslingiä ja "kevyttä" Schorlea.

Tapahtuman juuret ovat ilmeisesti aina vuodessa 1417. Pelkkää viintä tapahtuma ei missään nimessä ole, vaan suurelta aukiolta löytyy viinitelttojen lisäksi paljon oheisrekvisiittaa, ruokaa ja oluttakin myyviä toimipisteitä sekä erinäinen valikoima huvipuistovehkeitä. Alueen koko ja väkimäärä on helpointa hahmottaa suuresta maailmanpyörästä käsin.

Alueen viinitilojen kansoittama alue alkoi olla täynnä jo hyvissä ajoin festivaalin avaamisen jälkeen, mutta onnistuimme kuitenkin löytämään pöydän Weingut Lebenshilfen varjojen alta. Viinitila sijaitsee vain vajaan kilometrin päässä festivaaliaukiolta, joten tarjontaan tutustuminen alkoi varsin hyvällä kulmalla. 

Wurstmarkt tutustutti matkalaiset myös viinin kevyemmän muodon, Schorlen, saloihin. Schorleen tulee kutakuinkin neljä osaa viiniä, yksi osa kivennäisvettä. Sen ainut salakavala puoli on annoskoko, joka Wurstmarktilla oli luontevasti puoli litraa.

Tapahtuma on suuri. Harmillisen vähän tuota mahtipontisuutta sai kuviin tallennettua.

Aluetta kiertämällä löytyi myös suuri viiniteltta, missä oli jo alkuillasta täysi jytä päällä. Saksalaiset juomalaulut ja erinäiset coverit tanssittavat kansaa pöydillä ja meno muistutti mielikuvaa oktoberfesteistä. Jossain vaiheessa viini- ja schorle -kiintiöt alkoivat hiljalleen täyttyä ja pitkiä penkkirivejä tarjonnut Allgäuerin olutterassi alkoi houkuttelemaan.

Allgäuer on mielenkiintoinen valinta tapahtuman olutalueen hallinnoijaksi, sillä panimo sijaitsee melko kaukana Kemptenissä, Baijerin eteläosassa. Hyvää hellesiä toki tekevät, joten sen suhteen ei valittamisen sijaan.

Myös olutta on.

Maailmanpyörästä käsin saa parhaan käsityksen alueen koosta ja ihmismäärästä.

Allgäuerilla oli varsin kookas biergarten keskellä aluetta.

Wurstmarkt on tapahtumana vauhdikas ja äärimmäisen hauska. Oma seurue on helppo hukata väenpaljouteen, mutta homma tuntuu jollain tapaa soljuvan eteenpäin kuin itsestään. Aiemmin aamuvarhaiseen jatkuneet riennot alkoivat hiljentyä puolen yön jälkeen, jolloin suuri väkimassa hajaantui yllättävän sulavasti omille teilleen.

Tapahtuma ei ole kovinkaan halpa Saksan perushintataso huomioiden. Osasyynä kalleudelle on neljän euron pantti, mitä ei aivan joka kerta tullut tiskiltä jonotettua. Maksuvälineenä käytettiin käteistä, mikä kannattaa huomioida paikalle saapuessa. 

Suolaseinällä on pituutta 333m ja korkeutta 18m. Veikeä laitos.

Muita Bad Dürkheimin nähtävyyksiä ovat upea, yli 300m pitkä suolaiseinä (Salinen/Gradierbau) sekä maailman suuri viinitynnyri, Dürkheimer Riesenfass, jonka sisään mahtuu kokonainen ravintola. Suolaseinää ehdin pikaisesti käydä katselemassa, mutta kuten olettaa saattaa, muutoin kaupungin nähtävyydet jäivät festivaalitunnelmista nauttimiseen ja maailmanpyöräajelun varaan.

Speyer ja Deutsche Weinstraße

Speyerin teknisessä museossa on kaikkea avaruussukkulasta yhden hengen sukellusveneisiin.
Siivekkäät olivat monessa paikkaa pääosassa.

Rehti ja rehellinen museokalja.

Seuraavan päivän ohjelmassa oli ensin tunnelmien tasaamista Speyerin valtavassa teknisessä museossa. Museo on itsessään varsin suuri ja esiinpanoiltaan kattava. Parissa tunnissa ei joka kolkkaa ehtinyt kiertämään. Kulturoinnin lomassa alkoi nälkä hiipimään, joten museokierrokselta olikin hyvä palata Deutsche Weinstraßen äärelle sen antimia tutkimaan.

Deutsche Weinstraße, Saksan viinitie on 85km pitkä Pfalzin viinialuetta halkova matkailureitti, joka jää viinipuheissa ehkä hieman Moselin varjoihin. Samanlaisia vuoristomaisemia alueella ei toki tarjolla olekaan, mutta varsin kauniita pikkukaupunkeja ja viinitiloja Reinin länsipuolen alangolta kuitenkin löytyy.

Bad Dürkheim sijaitsee reitin pohjoispuoliskolla. Pfalzin viinialue on kooltaan 23 000 hehtaaria ollen Saksan toiseksi suurin. Viininviljelijöitä alueelta löytyy n. 4000 kappaletta ja päälajikkeena toimii aina niin suunmukainen Riesling.

Risu ja schnitzel.
Deidesheim on rauhallinen varsin nätti kaupunki viinialueen keskellä.

Hyvin vehreää.

Von Winningillä päästiin maistelemaan viinejä ennen ostopäätöstä.
...
Tämä todettiin hyvin epäkäytännölliseksi kulkuvälineeksi viiniostoksilla mm. tavaratilan niukkuuden vuoksi.

Paljon olisi turistille tosiaan tarjontaa, mutta onneksemme reissun isäntä oli tehnyt taustatyötä ja keskitimme resurssimme kahteen paikkaan. Speyeristä suunnaksi otettiin idyllinen Deidesheim, jossa erinomaisen schnitzelin (Zum Schwanen) perään oli sopivaa suunnata maistelukierrokselle Weingut von Winningin tiluksille. Rieslingin ohella myös talon Sauvignon Blancit osuivat hyvin makuhermoon.

Herxheimin viinivainioilla.

Riesling toimi täälläkin. 

Ensimmäinen paikka, jossa pääsi kurkistamaan tuotantotiloihin.

Matka jatkui edellispäivältä tutun Bad Dürkheimin läpi kohti Weinstraßen korkeimmalla kukkulalla sijaitsevaa AlexWein Loungea, josta löytyy paikallisen viinintuottajayhdistyksenWinzergenossenschaft Herxheim am Bergin makuja.

Nättien näkymien äärellä ja viiniköynnösten ympäröimänä sijaitseva viinilounge tuntui vetävän etenkin nuorta väkeä puoleensa. Riesling toimi täälläkin ja tuliaisostoksia hakiessa pääsi kurkkaamaan myös viinehtimön puolelle. Vähän panimoltahan tuo omaan silmään kaikessa rosterisuudessaan näytti, mutta ilmeisesti tammiset sammiot oli piilotettu kellariin katseilta piiloon. Tähän oli hyvä päättää retken ns. raportoitava anti.

Kaikenkaikkiaan kiehtova reissu, jossa sai tehtyä pintaraapaisun niin Moselin kuin Weinstraßenkin tunnelmiin. Aiheen pariin palaa kyllä ihan mielellään joskus myöhemminkin.

Bonuksena vielä Mackenbachin kerwe. Vauhdikas iltama, jossa paikallinen urheiluseura kerää varoja myymällä halpaa olutta ja jo tutuksi tullutta Schorlea. Tähän oli hyvä päättää viinireissun viralliset ohjelmat.

 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti