Other Half Green Flowers |
- Tyyli: India Pale Ale
- Alk.%: 6,8
- Panimo: Other Half Brewing Co., Brooklyn, New York, USA
Kukkaishumua meille tarjoilee Jenkkilän tykkipanimo Other Half. Sumun sijaan humua siis, sillä tässä mennään enempi rannikko edellä, vaikka sävyssä silminnähtävää sameutta matkassa onkin.
Simcoeta, Chinookkia, Nelson Sauvinia ja Cryo Columbusta on annosteltu mukaan ns. reilulla kädellä ja kyllähän tämänkaltainen kokonaisuus hyvin asiaansa toimittaa. Rungosta on myös karsittu ylimääräiset sumentajat pois ja liikkeelle on lähdetty puhtaalla ohramallasarsenaalilla.
Jääkööt tämä viimeiseksi jenkkijulkaisuksi nyt vähäksi aikaa. Katsellaan asiaa sitten kevveemmällä uudestaan.
Other Half Green Flowers |
Hienoisen samea, varsin vaalea olut. Tuoksussa ananasta, trooppisuutta, dänkkiä ja yrttisyyttä.
Maku on varsin hyvä ja napakka. Alkuun ananasta ja trooppisuutta persikan ynnä muiden muodossa. Perässä vehreää yrttiä, taustalla dänkkiä ja lopussa napakkaa sitruksisuutta greippikulmalla. Kyllähän tämä toimittaa.
Pisteet: 39/50
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti